Opis produktu
Co to jest lek ESPUMISAN i w jakim celu się go stosuje
ESPUMISAN zawiera substancję czynną symetykon, który jest środkiem stosowanym w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych oraz pomocniczo w badaniach diagnostycznych. Substancja czynna leku - symetykon powoduje pękanie pęcherzyków gazu zawartych w masie pokarmowej i w śluzie przewodu pokarmowego. Gazy uwolnione w tym procesie mogą być następnie wchłaniane przez ścianę jelita i usuwane w wyniku ruchów jelit. Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne. Jest substancją farmakologicznie i fizjologicznie obojętną. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym i jest wydalany w postaci niezmienionej.ESPUMISAN stosuje się: - w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, np. wzdęcia; - w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym; - w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii. ESPUMISAN wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku powyżej 6 lat, młodzieży i dorosłych. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku ESPUMISAN Kiedy nie stosować leku ESPUMISAN:
- jeśli pacjent ma uczulenie na symetykon, żółcień pomarańczową FCF (E 110), parahydroksybenzoesan metylu (E 218) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności Przed rozpoczęciem stosowania leku
ESPUMISAN należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku pojawienia się nowych i (lub) utrzymujących się dolegliwości brzusznych, należy poradzić się lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i zdiagnozowania możliwej choroby wymagającej leczenia.
Lek ESPUMISAN a inne leki
Nie są znane interakcje z innymi lekami.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na działanie symetykonu i brak jego wchłaniania z przewodu pokarmowego do organizmu, nie są spodziewane szkodliwe skutki stosowania leku ESPUMISAN w okresie ciąży i karmienia piersią. Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku ESPUMISAN u kobiet w ciąży.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie są wymagane żadne specjalne środki ostrożności.
Dawkowanie
Zalecana dawka: W zaburzeniach żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, np. wzdęcia, w tym, w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym:
Dzieci powyżej 6 lat, młodzież i dorośli 2 kapsułki (co odpowiada 80 mg symetykonu)
3 do 4 razy na dobę
Uwaga: ESPUMISAN można także przyjmować w okresie pooperacyjnym. Inne postaci leku dostępne są dla młodszych dzieci i niemowląt. ESPUMISAN może być przyjmowany w trakcie lub po posiłkach, w razie konieczności, równieżprzed snem. ESPUMISAN należy przyjmować tak długo jak występują dolegliwości.
W przygotowaniu do badań diagnostycznych okolic brzucha, np. radiologicznych, ultrasonograficznych oraz gastroskopii:
W dniu poprzedzającym badanie 2 kapsułki 3 razy na dobę (co odpowiada 240 mg symetykonu)
Rano w dniu badania 2 kapsułki(co odpowiada 80 mg symetykonu)
Możliwe działania niepożądane Dotychczas nie stwierdzono występowania działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku ESPUMISAN. Żółcień pomarańczowa FCF (E 110) może powodować reakcje alergiczne. Parahydroksybenzoesan metylu (E 218) może powodować reakcje nadwrażliwości (prawdopodobnie opóźnione).